FORCE brand calibrated link galvanized chain manufactured to DIN766 standard, with a diameter of Ø13 mm.
Highlighted Features
- Brand: FORCE
- Model/Type: Calibrated Link Galvanized Chain
- Standard: DIN766
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Chain Diameter | Ø13 mm |
| Outer Width | 47 mm |
| Inner Width | 15.6 mm |
| Link Length | 36 mm |
| Weight | 3.90 Kg/m |
| Grade | G30 |
| Proof Load (Min.) | 8500 kN |
| Working Load (Max.) | 3350 Kg |
Stock Code
:
3592168802
FORCE FORCE Calibrated Stud Link Galvanized Chain DIN766 Ø13mm
Ø13 mm diameter, DIN766 standard calibrated stud link galvanized chain. It has a minimum calibrated load of 8500 kn and a maximum working load of 3350 kg.
Price
Installment payment is only available for Turkish Lira.
Technical Details
Features
Customer Feedback
Latest Comments
You can be the first to review this product.
Added to cart
Product added to cart.