HELDEN MARIN BATTERY 225 AMP, is a completely maintenance-free lead acid battery designed for boat and yacht electrical systems. It offers a reliable energy storage solution with its high ampere capacity and durable construction.
Key Features
- Capacity: 225 Amps
- Type: Completely maintenance-free lead acid battery
- Weight: 56 Kg
Technical Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Brand | Helden Marin |
| Capacity | 225 Amps |
| Length (L) | 276 mm |
| Width (W) | 518 mm |
| Height (H) | 242 mm |
| Weight | 56 Kg |
| Type | Completely maintenance-free lead acid |
Stock Code
:
1488869556
Helden Marine Battery 225 Ampere L: 276 W: 518 H: 242 Mm 56 Kg
No reviews yet
Ready to order
Fully dead lead-acid battery, 225 amp capacity, 56 kg weight, dimensions 276x518x242 mm.
Price
In stock
₺21.276,00
Bank Transfer / EFT
%6 bank transfer / eft discount
₺19.999,44
Installment payment is only available for Turkish Lira.
Free Shipping
Customer Feedback
Latest Comments
You can be the first to review this product.
Added to cart
Product added to cart.