This spot light is a flush-mount model with a 55 mm diameter, designed for interior lighting of boats and yachts. It is easy to install thanks to its spring mechanism and offers an elegant appearance with its chrome plating.
Key Features
- Power: 6 Watts
- Luminous Flux: 600 Lumens
- Light Color: Daylight
- Voltage: 12 V
- Diameter: 55 mm
- Material: ABS Frame and Glass
Technical Information
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Spot Light Spring Loaded Chrome 12 V 70x30 Ø: 55 Mm |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Voltage | 12 V |
| Power | 6 W |
| Luminous Flux | 600 Lm |
| Light Color | Daylight |
| Frame Material | ABS |
| Cover Material | Glass |
| Diameter | 55 mm |
| Dimensions | 70x30 mm |
Stock Code
:
2232360708
Spot Lamp Spring Chrome 12 V 70x30 Ø: 55 Mm
No reviews yet
Ready to order
Recessed mounted, 12V operating voltage, 55 mm diameter spring-loaded chrome spot light. Provides 600 lumens daylight output at 6 watts power.
Price
In stock
₺756,96
Bank Transfer / EFT
%6 bank transfer / eft discount
₺711,54
Installment payment is only available for Turkish Lira.
Free shipping on orders over ₺1.500,00
Customer Feedback
Latest Comments
You can be the first to review this product.
Added to cart
Product added to cart.