This recessed mounting spot light is designed for boat and yacht interior lighting with a 12V operating voltage. Its black ABS frame and glass construction offer durability and a stylish appearance.
Key Features
- Power: 6 Watts
- Luminous Flux: 600 Lumens
- Light Color: Daylight
- Operating Voltage: 12 V
- Mounting Type: Recessed Mounting
- Material: ABS Frame and Glass
- Color: Black
Technical Information
| Feature | Value |
|---|---|
| Model | Spot Light Spring Black |
| Diameter | 55 mm |
| Voltage | 12 V |
| Power | 6 W |
| Luminous Flux | 600 Lumens |
| Light Color | Daylight |
| Material | ABS Frame and Glass |
| Color | Black |
Stock Code
:
1501109015
Spot Light Spring Black 12 V 70x30 Ø: 55 Mm
No reviews yet
Ready to order
Black, 12V working voltage recessed mount spot light. 55 mm diameter, 6 watt power and 600 lumen luminous flux.
Price
In stock
₺460,76
Bank Transfer / EFT
%6 bank transfer / eft discount
₺433,11
Installment payment is only available for Turkish Lira.
Free shipping on orders over ₺1.500,00
Customer Feedback
Latest Comments
You can be the first to review this product.
Added to cart
Product added to cart.